Lis 15

Skokanský můstek Paul-Ausserleitner-Schanze

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Zajímavosti

Můstek Paul-Ausserleitner-Schanze

Paul-Ausserleitner-Schanze je můstek určený pro skoky na lyžích nacházející se v rakouském městečku Bischofshofen. Můstek nese jméno Paula Ausserleitnera (1925-1952), což byl rakouský skokan na lyžích, který zde měl 5. ledna 1952 tragický pád, na něž o čtyři dny později zemřel. Na jeho památku je tedy můstek pojmenován po něm.

Můstek je poměrně známý a to hlavně proto, že se na něm každoročně pořádá závěrečný závod slavného turnaje čtyř můstků. Ze všech čtyřech můstků této soutěže je navíc tím největším.

Co se týká technických parametrů můstku, tak jeho konstrukční bod je K-125, což ho řadí mezi takzvané velké můstky. Hill size můstku, tedy místo, kde se lomí hrana či poslední bezpečná vzdálenost dopadu činí 140 m. I tento bod však několik závodníků překonalo. Oficiální rekord můstku drží Gregor Schlierenzauer, který zde 5. ledna 2008 skočil 145,0 m. Neoficiální rekord můstku pak má dokonce ještě více a měří úctyhodných 147,0 metrů. Jeho držitelem je rakouský skokan Andreas Koffler.

M?stek v BischofenuNájezd m?stku

Samotný můstek je typický svým velice protáhlým tvarem. Velká část můstku využívá přírodní terén a rozjezdová dráha se navíc nachází mezi stromy, takže můstek ani moc nevyčuhuje a nehyzdí krajinu. Kromě hlavního můstku se vedle nachází ještě dva další menší tréninkové můstky, který mají společné doskočiště. Můstky jsou velmi dobře technicky vybaveny a speciální umělý povrch umožňuje i skákání v létě. Kolem můstků jsou rozlehlé přírodní tribuny, ale například také hotel s výborným zázemím.

Skokanský můstek Paul-Ausserleitner-Schanze tak bez nadsázky můžeme označit za jeden z nejzajímavějších a nejlépe vybavených na světě.

Pokud se zde chcete jen na chviličku zastavit, tak máte tu unikátní možnost, protože Bischofshofen leží na dálnici A10, takže je velmi dobře přístupný a můžete se zde jen na chviličku zastavit při vaší cestě kamkoliv jinám.

Napiš komentář