Archiv štítků: Doporučujeme
Duben

Pohoří Dachstein

Pohoří Dachstein najdete na mapě Rakouska necelých padesát kilometrů jihovýchodně od Salcburku. Nádherné pohoří Dachstein se rozkládá na území tří rakouských spolkových zemí, jedná se konkrétně o Salzbursko, Štýrsko a Horní Rakousko. Pohoří Dachstein je oblíbeným a vyhledávaným turistickým místem v zimě i v létě.

Nádherné pohoří Dachstein v celé své kráse!

Úchvatná příroda

Pohoří Dachstein má na svém území hned několik dech beroucích vrcholů a oddělených masivů. Na své si zde také přijdou vyznavači jeskyň a krasových útvarů. Mezi nejznámější zdejší jeskyně patří úchvatné jeskyně Mammuthöhle a Koppenbrüllerhöhle. Velmi oblíbenou turistickou lokalitou je rovněž pohádkově nádherná ledová jeskyně Rieseneishöhle. Na území pohoří Dachstein se rovněž nachází několik ledovců, takže místní ledovce jsou vyhledávaným místem pro profesionální sportovce, kteří zde mají své tréninkové tábory.

Světoznámé městečko Hallstatt.    Výhlídka na pohoří.

Doporučené výlety

Při návštěvě pohoří Dachstein byste neměli minout nejvyšší horu celého pohoří, kterou je Hoher Dachstein. Vrchol této vysoké hory dosahuje výšky 2 995 metrů nad mořem. Na horu Hoher Dachstein se můžete dostat pěšky nebo lanovkou. K lanové stanici, která je situovaná na jižním úpatí Dachsteinu, se můžete velmi jednoduše dostat cestou přes vesnici Ramsau am Dachstein a poté odbočíte v části obce Schildlehen směrem na sever, kde vás informační tabule budou navigovat k mýtné bráně, kde je k dispozici velké parkoviště.

Krásný pohled na Hallstatt a Dachstein v pozadí.

Na vrchol hory Hoher Dachstein existuje mnoho bezpečných horolezeckých a zajištěných cest. Nejznámější zajištěná cesta se pak jmenuje Dachstein Westgrat. Dalším tipem na skvělý výlet je severní svah pohoří Dachstein, který spadá k Hallstatu.

Na této straně pohoří se nachází hora Krippenstein, která je vysoká 2109 metrů nad mořem. I k této hoře vede lanovka. Na hoře Krippenstein se nachází malebná kaplička, odkud je skvělý výhled na vrchol a malý ledovec Hallstätter Gletscher.

Dachstein v západu Slunce.    Zasněžené kopce Hallstattu.

Nejbližší města

Nejznámějším a zároveň nejkrásnějším městem v pohoří Dachstein je malebná obec Hallstatt, která má něco kolem 1200 obyvatel. Město je rozložena na terasách strmého břehu Halštatského jezera a má nezapomenutelnou atmosféru. Dominantou obce jsou pak dva štíhlé nepřehlédnutelné kostely, přičemž evangelický kostel najdete ve středu města, zatímco ten katolický je situovaný blíže jezera. Další zajímavostí obce je Prehistorické muzeum, které najdete na Seestrasse 56.

Hřebenová tůra na Dachsteinu.

Dalším známým městem v pohoří Dachstein je Bad Goisern, což jsou klimatické a minerální lázně, které se mohou pochlubit léčivou jódovou vodou. Z lázní Bad Goisern vede mnoho nenáročných turistických cest do hor. Z Bad Goisern se dá například vyjet lanovkou na Wurmstein a pak absolvovat pohodovou pěší túru na vrchol Predigtstuhl, který je vysoký 1278 metrů nad mořem.

V zimě je Dachstein ráj zimních sportů.    Lyžaři tyto kopce milují.

Krásy Hallstattského jezera.    Další krásná krajinka Dachsteinského pohoří.

Duben

Wagrain v Pongau

Wagrain je menší městečko s 3.020 obyvateli (k 1.lednu 2011) v okrese St. Johann im Pongau. Toto okresní město se nachází 9 kilometrů na východ. Město leží v lyžařskému resortu Ski Amadé, který patří k největším v Rakousku. Wagrain se nachází v údolí, obklopeném takřka ze všech stran vysokými horami. Na severu je to například Öbristkopf (1.411 m), na východě je Wagrainerhöhe, na západě je pak Grafenberg (1.850 m) a Grindkogel. Nadmořská výška samotné obce je 838 metrů nad mořem. Městem protéká říčka Kleinarleache, která nedaleko ústí do většího Salzachu.

K městu patří i další okolní vesničky a osady, z nichž některé jsou s Wagrainem přímo srostlé. Jedná se o Hof, Hofmarkt, Schwaighof a Vorderkleinarl.

  

Původ jména města pochází z dvou slov a to „wac“, což znamená pohybující se voda, řeka. Druhé slovo je „rein“ se pak dá přeložit jako déšť, louka nebo stráň. První zmínka o obci se objevila roku 1243 v knihách Salcburského arcibiskupství. Tehdy se o osadě psalo ještě jako o Wakrein. Další dvě zmínky jméno zase o něco zkomolili a to v roce 1350 na „Wachrain“ a následně 1382 na „Wakchrain“. Poslední historickou zajímavostí je, že ve středověku město patřilo pod katolické Salzburské arcibiskupství a přitom zde byl vysoký podíl protestantů. Uvádí se, že až 80% obyvatel tedy odtud muselo odejít do exilu, zejména do Pruska.

(Pokračování textu…)

Duben

Město Zell am See

Zell am See asi není třeba nikterak moc představovat, protože se jedná o jedno z nejznámějších středisek v Alpách. Nádherné letovisko, které je zároveň lázněmi a střediskem zimních sportů. Jako nádherná kulisa městu slouží jezero Zeller See, které obklopuje historické jádro města ze tří stran. Žije zde 9.568 obyvatel (k 1.lednu 2011) a město je centrem stejnojmenného okresu, který je mimochodem největší ve spolkové zemi Salzbursko a třetí největší v celém Rakousku.

TIP: Rádi lyžujete? Vyzkoušejte oblíbené lyžařské středisko Kaprun – Zell am See. Jedná se o jedno z nejznámějších středisek zimních a letních sportů.

Oblast Zell am See skutečně patří mezi jednu z nejoblíbenějších v Alpách, protože nabízí vše potřebné pro turisty všech zájmů i věkových skupin. To své zde naleznete jak v létě, tak zimě. Kromě sjezdovek přímo nad městem nejsou daleko ani další vyhlášená lyžařská střediska jako Kaprun a Saalbach.  V letních měsících tu zase čekají doslova luxusní cyklostezky, které prochází skrz na skrz celým regionem Tauernských alp.

  

(Pokračování textu…)

Duben

Jezero Jägersee

Jezero Jägersee je menší bratr jezera Tappenkarsee. Jägersee je cca půl kilometrů dlouhé a tři sta metrů široké. Jezero se nachází v Radstadtských Taurech v údolí Kleinarl. Jägersee dodává čerstvou vodu potok Kleinarlbach.

Jezero se nachází v nadmořské výšce 1099 metrů nad mořem. Plocha má 39 hektarů a objem vody zde uložený je 13.000.000 metrů krychlových. Průměrná hloubka jezera je 33 metrů.

  

Jägersee se nachází v chráněné krajinné rezervaci a proto je oblíbeným turistickým cílem. Dokonce se k němu dá přímo dojet autem nebo hromadnou dopravou. Na severu jezera se nachází restaurace s terasou přímo u hladiny jezera. Kolem je dobrá cesta na které se dá bez problémů jít i s kočárkem.

(Pokračování textu…)

Březen

Radstadt

Radstadt je středně velké město ve kterém žije 4.892 obyvatel (k 1. lednu 2011). Nachází se na východě Salzburska v okrese St. Johann im Pongau. Nadmořská výška města je 858 metrů nad mořem. Radstadt bývá také někdy nazýván jako „staré město v horách“, protože se jedná o jedno z prvních zimních středisek, kde se začal masivně rozvíjet cestovní ruch.

Zdejší oblast byla obydlena už v 4. století před našim letopočtem Kelty. V době, kdy zdejší oblast ovládal antický Řím, tak oblast ležela na důležité severo-jižní cestě mezi Salzburkem (Juvavum) a Aquileiou. V 7. století pak začali zdejší území kolonizovat sousední Bavoři. První písemná zmínka o samotném městu pak pochází z roku 1074, kdy bylo označováno jako Rastat. Důležitá práva udělil městu salcburský arcibiskup Rudolf von Hohenegg dne 27 07. 1289. Zajímavostí je, že během selských povstání město zůstalo věrné církvi a šlechtě, za což si vysloužilo mnoho ocenění. V roce 1527 například biskup Lang udělil městu chartu svobody „Allzeit getreu“.

  

(Pokračování textu…)

Prosinec

Nedobytný Werfen

Werfen je malé původně obchodní městečko v spolkové zemi Salzbursko v okrese St Johann im Pongau. Město leží na jižním okraji Berchtesgadenských Alp v údolí řeky Salzach, asi 40 km na jih od města Salzburgu. Městečko má 3.030 stálých obyvatel (k datu 1.ledna 2011) a leží v nadmořské výšce 548 metrů nad mořem. Kromě samotného Werfenu k městu patří i další malé okolní vesničky Reitsam, Scharten, Sulzau a Wimm.

Hrad Hohenwerfen

Hrad Hohenwerfen nad Werfenem

Město vzniklo původně jako osada k na jih položenému hradu Hohenwerfen. Počátky hradu a tedy i města sahají až do roku 1075, kdy byl postaven na příkaz Salzburského arcibiskupa Gebharda. Ten si jím chtěl upevnit svojí pozici běhen takzvané investitury (sporů) s císařem Henry IV. Mocné Salzburské arcibiskupství pak zdejší hrad ovládalo ještě dlouhé staletí, až do roku 1816 po Vídeňském kongresu, kdy se stal majetkem Rakouské říše.

(Pokračování textu…)

Listopad

Saalfelden am Steinernen Meer

Saalfelden (také Saalfelden am See) je s 15.951 obyvateli (k datu 1.1.2011) třetím největším městem ve spolkové zemi Salzbursko. Zároveň se jedná o nejlidnatější město v lyžařském okrese Zell am See. Právě od města Zell am See leží 14 km na sever. Saalfelden se nachází v nadmořské výšce 744 metrů nad mořem. Město je situováno nedaleko pohoří Vysoké Taury, zejména jeho vrcholů Kitzsteinhorn (3.203 m.n.m.) a Wiesbachhorn (3.564 m.n.m.). Saalfelden protéká říčka Saalach na svém horním toku. Z dalších volních ploch se na jihu města nachází umělé jezero Ritzensee. To slouží především ke koupání, protože je mělké a v létě se tak velmi rychle zahřeje na příjemnou teplotu.

Nám?stí?ko v SaalfeldenuM?ste?ko

(Pokračování textu…)