Archiv | Příroda RSS kanál pro tuto sekci
Duben

Pohoří Dachstein

Pohoří Dachstein najdete na mapě Rakouska necelých padesát kilometrů jihovýchodně od Salcburku. Nádherné pohoří Dachstein se rozkládá na území tří rakouských spolkových zemí, jedná se konkrétně o Salzbursko, Štýrsko a Horní Rakousko. Pohoří Dachstein je oblíbeným a vyhledávaným turistickým místem v zimě i v létě.

Nádherné pohoří Dachstein v celé své kráse!

Úchvatná příroda

Pohoří Dachstein má na svém území hned několik dech beroucích vrcholů a oddělených masivů. Na své si zde také přijdou vyznavači jeskyň a krasových útvarů. Mezi nejznámější zdejší jeskyně patří úchvatné jeskyně Mammuthöhle a Koppenbrüllerhöhle. Velmi oblíbenou turistickou lokalitou je rovněž pohádkově nádherná ledová jeskyně Rieseneishöhle. Na území pohoří Dachstein se rovněž nachází několik ledovců, takže místní ledovce jsou vyhledávaným místem pro profesionální sportovce, kteří zde mají své tréninkové tábory.

Světoznámé městečko Hallstatt.    Výhlídka na pohoří.

Doporučené výlety

Při návštěvě pohoří Dachstein byste neměli minout nejvyšší horu celého pohoří, kterou je Hoher Dachstein. Vrchol této vysoké hory dosahuje výšky 2 995 metrů nad mořem. Na horu Hoher Dachstein se můžete dostat pěšky nebo lanovkou. K lanové stanici, která je situovaná na jižním úpatí Dachsteinu, se můžete velmi jednoduše dostat cestou přes vesnici Ramsau am Dachstein a poté odbočíte v části obce Schildlehen směrem na sever, kde vás informační tabule budou navigovat k mýtné bráně, kde je k dispozici velké parkoviště.

Krásný pohled na Hallstatt a Dachstein v pozadí.

Na vrchol hory Hoher Dachstein existuje mnoho bezpečných horolezeckých a zajištěných cest. Nejznámější zajištěná cesta se pak jmenuje Dachstein Westgrat. Dalším tipem na skvělý výlet je severní svah pohoří Dachstein, který spadá k Hallstatu.

Na této straně pohoří se nachází hora Krippenstein, která je vysoká 2109 metrů nad mořem. I k této hoře vede lanovka. Na hoře Krippenstein se nachází malebná kaplička, odkud je skvělý výhled na vrchol a malý ledovec Hallstätter Gletscher.

Dachstein v západu Slunce.    Zasněžené kopce Hallstattu.

Nejbližší města

Nejznámějším a zároveň nejkrásnějším městem v pohoří Dachstein je malebná obec Hallstatt, která má něco kolem 1200 obyvatel. Město je rozložena na terasách strmého břehu Halštatského jezera a má nezapomenutelnou atmosféru. Dominantou obce jsou pak dva štíhlé nepřehlédnutelné kostely, přičemž evangelický kostel najdete ve středu města, zatímco ten katolický je situovaný blíže jezera. Další zajímavostí obce je Prehistorické muzeum, které najdete na Seestrasse 56.

Hřebenová tůra na Dachsteinu.

Dalším známým městem v pohoří Dachstein je Bad Goisern, což jsou klimatické a minerální lázně, které se mohou pochlubit léčivou jódovou vodou. Z lázní Bad Goisern vede mnoho nenáročných turistických cest do hor. Z Bad Goisern se dá například vyjet lanovkou na Wurmstein a pak absolvovat pohodovou pěší túru na vrchol Predigtstuhl, který je vysoký 1278 metrů nad mořem.

V zimě je Dachstein ráj zimních sportů.    Lyžaři tyto kopce milují.

Krásy Hallstattského jezera.    Další krásná krajinka Dachsteinského pohoří.

Duben

Gruberhorn 1.732 metrů

Gruberhorn je hora s nadmořskou výškou 1.732 metrů. Nachází se v hlavním hřebeni Osterhorngruppe. Gruberhorn leží blízko Salzburgu od kterého ho dělí vzdálenost 25 kilometrů na severovýchod. Jelikož se jedná o celé členité horské pásmo, tak se blízko se nachází také hory Gennerhorn (1.735 m) a Regenspitz (1.675 m). Pramení zde potoky Lämmerbach a Taugl. Z geologického hlediska dominuje krajině vápenec a ne nadarmo se zdejší část Alp řadí do východních vápencových Alp.

  

Co se týká okolních vesniček a míst odkud je možné vyrazit na vrchol, tak dobrý přístup je například ze severu z obce Hintersee. Ze západu je také celkem příjemná cesta, sice o něco delší, ale také se dostanete až na vrchol. Výchozím místem pro tuto delší trasu je obec Sankt Koloman nebo ještě lépe mini-vesnička Großhorn, ke které ale není tak jednoduché se přes klikaté silničky dostat.

(Pokračování textu…)

Duben

Jezero Tappenkarsee

Tappenkarsee je velké horské jezero v Radstadtských Taurech na jihu spolkové země Salzbursko. Jezero se nachází v nadmořské výšce 1.762 metrů nad mořem. Jezeru dodává čerstvou vodu potok Kleinarlbach a díky tomu má opravdu vynikající kvalitu vody.

Tappenkarsee je dlouhé 1.2 kilometru a široké asi 300 metrů. Zabírá tak celkem velkou plochu 38 hektarů. Prý je zde až 120 milionů kubíků vody a to zejména díky velké hloubce jezera, která se průměrně pohybuje kolem 100 metrů.

  

Tappenkarsee je populární cílem pro pěší turistiku v zimě pak na běžky. Nejjednodušší přístup je sem ze severu přes obci Kleinarl a kolem menšího ale také velmi zajímavého jezera Jägersee. Turisté zde mohou využít speciální autobus nebo nechat auto na parkovišti Schwabalm. Výlet sem je tak vhodný i pro rodiny s dětmi. Samozřejmě není problém si vybrat dál zajímavou trasu výše do hor podle vašich přání a fyzických možností.

(Pokračování textu…)

Duben

Jezero Jägersee

Jezero Jägersee je menší bratr jezera Tappenkarsee. Jägersee je cca půl kilometrů dlouhé a tři sta metrů široké. Jezero se nachází v Radstadtských Taurech v údolí Kleinarl. Jägersee dodává čerstvou vodu potok Kleinarlbach.

Jezero se nachází v nadmořské výšce 1099 metrů nad mořem. Plocha má 39 hektarů a objem vody zde uložený je 13.000.000 metrů krychlových. Průměrná hloubka jezera je 33 metrů.

  

Jägersee se nachází v chráněné krajinné rezervaci a proto je oblíbeným turistickým cílem. Dokonce se k němu dá přímo dojet autem nebo hromadnou dopravou. Na severu jezera se nachází restaurace s terasou přímo u hladiny jezera. Kolem je dobrá cesta na které se dá bez problémů jít i s kočárkem.

(Pokračování textu…)

Březen

Hora Rossbrand 1.770 metrů

Rossbrand nebo Roßbrand je 1.770 metrů vysoká hora v pohoří Salzburger Schieferalpen (Salcburské břidlicové Alpy). Těsně pod vrcholem se nachází soukromá chata Radstädter. Směrem na sever je pak v nadmořské výšce 1.720 metrů druhá chata chata Roßbrandhütte, kterou provozuje klub přátel rakouské přírody.

Na horu se dá dostat hned několika způsoby. Můžete vyrazit po jedné z mnoho cesta například z města Radstadt na jižním úpatí hory. Další možnost je svézt se lanovkou z městečka Filzmoos na severním úpatí hory.

  

Zhruba uprostřed hřebenu mezi oběma horskými chatami se nachází televizní a rozhlasový vysílač Ostrücken. Jedná se o 94 metrů vysokou železobetonovou stavbu zakončenou třemi prstenci obvěšenými satelitními parabolami a různými vysílači.

(Pokračování textu…)

Listopad

Krimml vodopády a Řeka Salzach

Vesnička Krimml s 837 stálými obyvateli (k 1.1.2011) patří spíše k těm menším. Krimml se nachází na samém západě spolkové země Salzbursko celých 54 km od okresního města v Zell am See. Vesnička leží v nadmořské výšce 1.067 metrů a v okolí se nachází ještě několik menších vesniček, které se ale skládají jen z pár domků. Jedná se například o Oberkrimml, Hinterkrimml, Unterkrimml, Krimmler Achental nebo Nothdof.

Krimmlem prochází důležitá vysokohorská silnice Gerlos Pass (B16), která když už nic jiného nabízí velmi zajímavé panoramatické výhledy. V zimě ale ne vždy bývá sjízdná.

Kostelík v KrimmluKrimml p?i pohledu z hory

(Pokračování textu…)

Listopad

Řeka Salzach

Salzach nebo také česky Salice je asi nejdůležitější řekou v Salzbursku a také velmi důležitým tokem v rámci celého Rakouska. Řeka protéká hlavně spolkovou zemí Salzbursko a kousek také Horními Rakousy. Hned za Salzburgem tvoří přirozenou hranici s Německem (Spolková země Bavorsko) a to až do svého ústí do řeky Inn.

Horní tok - Gasteiner Klamm

Horní tok - Gasteiner Klamm

Salzach má délku 225 km a jeho povodí má rozlohu 6800 km². Řeka pramení v Alpách konkrétně v těch Kitzbühelských, dále teče na východ salcburským krajem Pinzgau v dlouhé horské dolině mezi Kitzbühelskými Alpami a Vysokými Taury. Dále řeka protéká přes Salcburské Alpy až do mírnější krajiny Bavorské vysočiny.

Salzach protéká mnoha více či méně významnými městy, z některých jmenujme postupně jak jdou od pramenu například Sankt Johann im Pongau, Bischofshofen, Hallein, Salzburg dále pak Laufen či německým Burghausenem.

(Pokračování textu…)