Archiv | Města RSS kanál pro tuto sekci
Únor

Unken

Unken je vesnička, jejíž jméno by se dalo do češtiny přeložit pod trochu nelichotivým názvem Ropuchov či Ropuchy. Přesto se jedná o krásnou větší vesnici, ve které dohromady žije 1.948 stálých obyvatel (k 1.1.2011). Unken se nachází v kraji Pinzgau na samém severu okresu Zell am See. Pouhé 3 kilometry na sever už jsou hranice s Německem s hraničním přechodem Steinpass (Kleines Deutsches Eck).

Obec je situována v údolí Saalachtal horské říčky Saalach. Ta protéká na východní straně obce. Nejbližší horské vrcholy jsou Drei Brüder (1.864 m), Sonntagshorn (1.961 m) a Dürrnbachhorn (1.776 m). Administrativně pod Unken spadají i okolní obce a to Gföll, Reith a Ortschaften.

  

Jinak co říci k Unkenu, jádro vesnice s kostelíkem a hlavní ulicí je hodně malebné a připomíná typickou alpskou idylku. Zbytek obce je ale roztroušený po celém údolí v malých skupinkách domů nebo hotýlků.

(Pokračování textu…)

Duben

Hallein město soli

Město Hallein je s 19.864 (k 1.lednu 2011) obyvateli druhé největší město ve spolkové zemi Salcbursko. Leží na řece Salzach, v nadmořské výšce 447 m, 15 km vzdušnou čarou na jih od Salcburku. Hellein se také nachází v bezprostřední blízkosti německé hranice, od které ho dělí jen pár stovek metrů. Město je situováno na obou březích řeky, přičemž historické jádro je vměstnáno na levý břeh mezi řeku a zdvíhající se kopce. Uprostřed řeky je také ostrov, na kterém sice není kromě muzea nic moc zajímavého, ale vede přes něj hned několik mostů.

Ulička v centru Halleinu

Ulička v centru Halleinu

Název města je odvozen od keltského slova hal, což je výraz pro sůl. Ta se zde skutečně těžila víc jak dva tisíce let. Pravděpodobně lidé už v pravěku využívali slané prameny, v 6. století př. n. l. pak Keltové začali sůl dobývat i z podzemních štol. V okolí se dodnes dochovalo několik hrobů významných Keltů, které svědčí o tom, že už tehdy platilo „sůl nad zlato“ a tato bílá krystalická látka regionu skutečně přinášela bohatství.

Po dobytí oblasti Římany roku 17 n. l. se těžba soli přerušila a obnovili ji až ve středověku salzburští arcibiskupové. Význam soli jako obchodní komodity opět rostl a v 16. století se těžba soli zde a v okolních obcích jako v nedalekém Dürrnbergu stala hlavním zdrojem salzburského bohatství.

(Pokračování textu…)

Duben

Wagrain v Pongau

Wagrain je menší městečko s 3.020 obyvateli (k 1.lednu 2011) v okrese St. Johann im Pongau. Toto okresní město se nachází 9 kilometrů na východ. Město leží v lyžařskému resortu Ski Amadé, který patří k největším v Rakousku. Wagrain se nachází v údolí, obklopeném takřka ze všech stran vysokými horami. Na severu je to například Öbristkopf (1.411 m), na východě je Wagrainerhöhe, na západě je pak Grafenberg (1.850 m) a Grindkogel. Nadmořská výška samotné obce je 838 metrů nad mořem. Městem protéká říčka Kleinarleache, která nedaleko ústí do většího Salzachu.

K městu patří i další okolní vesničky a osady, z nichž některé jsou s Wagrainem přímo srostlé. Jedná se o Hof, Hofmarkt, Schwaighof a Vorderkleinarl.

  

Původ jména města pochází z dvou slov a to „wac“, což znamená pohybující se voda, řeka. Druhé slovo je „rein“ se pak dá přeložit jako déšť, louka nebo stráň. První zmínka o obci se objevila roku 1243 v knihách Salcburského arcibiskupství. Tehdy se o osadě psalo ještě jako o Wakrein. Další dvě zmínky jméno zase o něco zkomolili a to v roce 1350 na „Wachrain“ a následně 1382 na „Wakchrain“. Poslední historickou zajímavostí je, že ve středověku město patřilo pod katolické Salzburské arcibiskupství a přitom zde byl vysoký podíl protestantů. Uvádí se, že až 80% obyvatel tedy odtud muselo odejít do exilu, zejména do Pruska.

(Pokračování textu…)

Duben

Město Zell am See

Zell am See asi není třeba nikterak moc představovat, protože se jedná o jedno z nejznámějších středisek v Alpách. Nádherné letovisko, které je zároveň lázněmi a střediskem zimních sportů. Jako nádherná kulisa městu slouží jezero Zeller See, které obklopuje historické jádro města ze tří stran. Žije zde 9.568 obyvatel (k 1.lednu 2011) a město je centrem stejnojmenného okresu, který je mimochodem největší ve spolkové zemi Salzbursko a třetí největší v celém Rakousku.

TIP: Rádi lyžujete? Vyzkoušejte oblíbené lyžařské středisko Kaprun – Zell am See. Jedná se o jedno z nejznámějších středisek zimních a letních sportů.

Oblast Zell am See skutečně patří mezi jednu z nejoblíbenějších v Alpách, protože nabízí vše potřebné pro turisty všech zájmů i věkových skupin. To své zde naleznete jak v létě, tak zimě. Kromě sjezdovek přímo nad městem nejsou daleko ani další vyhlášená lyžařská střediska jako Kaprun a Saalbach.  V letních měsících tu zase čekají doslova luxusní cyklostezky, které prochází skrz na skrz celým regionem Tauernských alp.

  

(Pokračování textu…)

Duben

Kleinarl

Kleinarl nebo taky Mitter Klein Arl je malá vesnice dohromady s pouhými 780 obyvateli (k 1.lednu 2011), v Salcbursku v okrese St Johann im Pongau. Vesnice patří ke komunitě Vorderkleinarl města Wagrain. Možná vám trochu víc řekne jméno zdejšího lyžařského resortu Ski Amadé, který patří k největším v Rakousku. Kleinarl se také nachází na okraji národního parku Vysoké Taury. Nadmořská výška obce je 1.014 metrů.

Ve znaku obce jsou zlaté parohy mezi nimiž se nachází stříbrné kolo a to celé je na zeleném pozadí. Zajímavostí je, že ačkoliv se hodně měst v Rakousku vylidňuje, tak ve zdejší horské oblasti lidé naopak pomalu přibývají.

  

Je zde nádherná krajina a hlavně příroda. V okolí jsou také hned dvě velmi zajímavá jezera a to Jägersee a Tappenkarsee.

Oblast je velmi oblíbená mezi turisty. Dokonce se uvádí, že ty zde v zimě roku 2009/2010 strávily plných 180 287 přenocování a v létě 2010 také velice slušných 97 658 přenocování.

(Pokračování textu…)

Březen

Abtenau

Abtenau je středně velké město s 5.736 obyvateli (k 1.1.2011) v okrese Hallein. Obec se nachází v údolí Lammertal 45 kilometrů na jih od Salzburgu. K městečku administrativně patří i další osady a to Markt, Fischbach, Leitenhaus, Rigaus, Schorn, Seetratten, Seydegg a Unterberg.

Obec má dlouhou historii. Důležitým historickým milníkem byl rok 1507, kdy Abtenau udělil arcibiskup Leonhard von Keutschach právo trhu. Nejdůležitější památkou obce je farní kostel Sv. Blažeje postavený v gotickém stylu.

Jinak co se týká podoby městečka Abtenau, tak je opravdu pěkné. Údolí Lammertal je zde poměrně široké a nad ním se zvedají vysoké vrcholky hor. Člověk zde nemá dojem stísněnosti a přitom se může pokochat nádhernými panoramaty. Městečko je hezky upravené s čistými ulicemi. Abtenau má také svoje krásné dlážděné náměstí. To u podobných alpských měst rozhodně nebývá zvykem, protože ty bývají soustředěny spíše kolem jedné hlavní silnice. Návštěva Abtenau je tedy opravdu příjemným zážitkem.

(Pokračování textu…)

Březen

Fusch an der Großglockner

Fusch an der Großglockner je malá obec s 679 obyvateli (k 1.lednu 2011) v okrese Zell am See na jihu spolkové země Salcbursko. Obec se nachází v stejnojmenném údolí Fusch. Vedle směrem na východ se nachází údolí Rauris a na západ zase údolí Kaprunu. Po dně zdejšího údolí samozřejmě také proudí dravá řeka a to Fuscher Ache, která se na svém konci vlévá do řeky Salzach. V údolí Fuchs se samozřejmě nacházejí i další vesničky a to ještě menší, než je Fusch an der Großglockner. Jedná se například o Gaisstätt, Wölflern nebo úplně na jihu Ferleitern. Údolí pak končí silnicí k nejvyššímu rakouskému vrcholu – Glossglockneru.

  

Fusch an der Großglockner je jinak opravdu pěkná horská vesnička. Je zde několik pěkných především menších hotelů a k tomu ještě oblíbený kemp Camping Lampenhäusl. Nechybí ani malý kostelík. Říčka pak protéká na východě obce. Vede přes ní také zajímavý dřevěný most. Zkrátka Fusch je pravá alpská vesnice jak se sluší.

(Pokračování textu…)