Lis 14

Řeka Salzach

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Příroda

Salzach nebo také česky Salice je asi nejdůležitější řekou v Salzbursku a také velmi důležitým tokem v rámci celého Rakouska. Řeka protéká hlavně spolkovou zemí Salzbursko a kousek také Horními Rakousy. Hned za Salzburgem tvoří přirozenou hranici s Německem (Spolková země Bavorsko) a to až do svého ústí do řeky Inn.

Horní tok - Gasteiner Klamm

Horní tok - Gasteiner Klamm

Salzach má délku 225 km a jeho povodí má rozlohu 6800 km². Řeka pramení v Alpách konkrétně v těch Kitzbühelských, dále teče na východ salcburským krajem Pinzgau v dlouhé horské dolině mezi Kitzbühelskými Alpami a Vysokými Taury. Dále řeka protéká přes Salcburské Alpy až do mírnější krajiny Bavorské vysočiny.

Salzach protéká mnoha více či méně významnými městy, z některých jmenujme postupně jak jdou od pramenu například Sankt Johann im Pongau, Bischofshofen, Hallein, Salzburg dále pak Laufen či německým Burghausenem.

Za Salzburkem tvoří řeka v délce 60 km rakousko-německou hranici a jak už jsme se zmínili v prvním odstavci, tak pod německým městem Burghausen ústí zprava do Innu (povodí Dunaje), jehož je největším přítokem.

Ačkoli je Salzach poměrně krátká řeka, tak je poměrně hodně vodnatá a má velké množství přítoků, které pramení v horách a jsou vydatně napájeny jak tajícím sněhem, tak z ledovců. Nejznámější z přítoků je Krimmler Ache, na které se nachází nejvyšší rakouské vodopády – Krimmler Fälle. Co do objemu přítoku je však největším přítokem řeka Saalach, která ústí pod Salzburgem. Právě řeka Salach také tvoří část hranice mezi Rakouskem a Německem, dokud pod Salzburkem nepřechází tato funkce na větší Salzach.

?eka salzach a p?íroda?eka rakousko

Zdroj vody v řece je tedy sněhovo-dešťový. V létě dochází k povodním souvisejícím s táním sněhu, zatímco v zimě voda převážně opadá. Průměrný průtok vody v ústí do Innu činí 260 m³/s, maximální průtok při povodních pak dosahuje až 2500 až 2900 m³/s. Jen pro zajímavost je to více, než Vltava v Praze, která má průměrně jen kolem 150 m³/s.

Pláž ?eky SalzachCo se týká využití řeky, tak až do Halleinu je možná říční doprava. Vyšší proti proudu je pak hned několik vodních elektráren. Horní tok řeky je pak velmi oblíbený mezi vodáky. Salzach je obvykle sjízdný od 217 říčního kilometru od soutoku s Krimmler Ache. Velkou výhodou je, že má řeka prakticky všechny úrovně obtížnosti od klidné mírně tekoucí vody až po peřeje WW V+, takže si podle svých schopností může vybrat opravdu každý vodák to co mu nejvíce vyhovuje.

 

Napiš komentář