Dub 05

Wagrain v Pongau

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Wagrain je menší městečko s 3.020 obyvateli (k 1.lednu 2011) v okrese St. Johann im Pongau. Toto okresní město se nachází 9 kilometrů na východ. Město leží v lyžařskému resortu Ski Amadé, který patří k největším v Rakousku. Wagrain se nachází v údolí, obklopeném takřka ze všech stran vysokými horami. Na severu je to například Öbristkopf (1.411 m), na východě je Wagrainerhöhe, na západě je pak Grafenberg (1.850 m) a Grindkogel. Nadmořská výška samotné obce je 838 metrů nad mořem. Městem protéká říčka Kleinarleache, která nedaleko ústí do většího Salzachu.

K městu patří i další okolní vesničky a osady, z nichž některé jsou s Wagrainem přímo srostlé. Jedná se o Hof, Hofmarkt, Schwaighof a Vorderkleinarl.

  

Původ jména města pochází z dvou slov a to „wac“, což znamená pohybující se voda, řeka. Druhé slovo je „rein“ se pak dá přeložit jako déšť, louka nebo stráň. První zmínka o obci se objevila roku 1243 v knihách Salcburského arcibiskupství. Tehdy se o osadě psalo ještě jako o Wakrein. Další dvě zmínky jméno zase o něco zkomolili a to v roce 1350 na „Wachrain“ a následně 1382 na „Wakchrain“. Poslední historickou zajímavostí je, že ve středověku město patřilo pod katolické Salzburské arcibiskupství a přitom zde byl vysoký podíl protestantů. Uvádí se, že až 80% obyvatel tedy odtud muselo odejít do exilu, zejména do Pruska.

  

Významnými památkami ve městě jsou dva kostely. První je farní kostel v gotickém stylu, rozšířený v letech 1450 a 1711. Hlavní oltář je z roku 1976 a pyšní se nádhernou gotickou madonou. Druhý kostel se jmenuje svatého Františka a  byl postaven v barokním stylu roku 1616.

Dnes je Wagrain malebné turistické městečko. Krásné upravené domy v centru namačkané kolem jedné hlavní ulice. Jsou zde menší i větší hotely, které jsou na návštěvníky výborně připraveny. Přímo ve městě jsou také parkoviště a dolní stanice lanovek. Samozřejmě nemůže chybět ani aquapark s vnitřními a venkovními bazény. Wagrain v zimě nebo v létě je zkrátka skvělé místo pro dovolenou!

Více o Wagrainu se můžete dozvědět z oficiálních stránek www.wagrain.salzburg.at.

Tags:

Napiš komentář