Lis 14

Salzburg: základní informace

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Město Salzburg nebo také česky Salcburk či Solnohrad je hlavním městem rakouské spolkové země Salzbursko. Město leží na řece Salzach v podhůří Alp (nadmořská výška 425 m n. m.) v bezprostřední blízkosti Německa. Od Českých hranic je pak Salzburg vzdušnou čarou kolem 120 kilometrů, například z Českých Budějovic se do Salzburgu dá autem dojet za cca 3 hodiny.

Uličky v historickém centru Salzburku

Uli?ky v historickém centru Salzburku

Spolková země Salzbursko patří rozlohou a počtem obyvatel spíše k menším. Přesto je Salzburg se svými 200.000 obyvateli čtvrtým největším městem Rakouska a tvoří přirozené centrum regionu (samotné město má 148.078 obyvatel k 1.1.2011). Stejně tak je Salzburg oblíbeným turistickým cílem ať už jako zastávka při cestě do blízkých Alpských středisek nebo pro samotné město, které je opravdu nádherné.

Historické jádro města bylo zapsáno na seznam UNESCO a město si pečlivě buduje kulturně-historickou image zejména ve spojení s Wolfgangem Amadeem Mozartem, který se zde narodil. Celý Salzburg je skutečně fotogenický, kopcovitá krajina se totiž nevyhýbá ani městu a tak se zde nachází spousta zelených nezastavěných kopců. Z nich je nejenom báječný výhled na město, ale také městu dávají jedinečnou atmosféru, kromě několika hradů nebo kostelů jsou totiž ponechány přírodě a to ze Salzburgu činí jedno z nejzelenějších měst Evropy.

Zajímavý je i ráz okolní krajiny.Vysoké hory jsou zde skutečně na dosah a s nimi samozřejmě i kvalitní lyžařská střediska. Na jihozápadě města se například nachází pověstmi opředená hora Unterberg vysoká 1853 metrů, na jihovýchodě je bezprostředně vedle města zase 1288 metrů vysoký Gaisberg. Na druhou stranu se zde dá najít i mírnější a rovinatý terén a to pochopitelně zejména kolem řeky. Směrem na sever se například kolem Salzachu otevírá Salzburská pánev a podobná rovinatá krajina je směrem na jih, kde řeka opouští hradby města.

Další krásný pohled z výšky

Město má také velmi bohatou historii dlouhou několik tisíc let, ještě než zde totiž Římané postavili opevněný tábor, zde bylo pravěké sídliště a jelikož se město nachází na strategickém místě při cestě do Germánie (Německa), tak se zde civilizace střetávali opravdu často. Pokud se zajímáte o historii města, tak se jí podrobněji věnujeme v tomto článku.

Salzburg v nociJedno z nám?stí v Salzburgu

V Salzburgu se také dochovalo opravdu velké množství památek a zajímavých staveb. Z těch nejzajímavějších vám můžeme doporučit zejména Klášter svatého Petra (Stift Sankt Peter), Františkánský kostel (Franziskanerkirche), pevnost Hohensalzburg, Salzburge Dom (Salcburský dóm), Zámek Leopoldskron nebo Mozartův rodný dům. S Mozartovým jménem souvisí i některé další stavby a místa. Salzburg totiž sází na to, že se mnozí vydají doslova po Mozartových stopách a tak poznají město a jeho pamětihodnosti.

Salzburg je nepochybně zajímavé město, které toho může nabídnout opravdu hodně. Dokonce bych řekl, že je to jedno z nejhezčích rakouských měst, jehož návštěvou rozhodně neprohloupíte. Vlastně je to taková třešnička na dortu spolkové země Salzbursko, které se na těchto stránkách věnujeme.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.stadt-salzburg.at.

Panorama města Salzburg:

Panorama m?sta

Napiš komentář