Bře 22

Radstadt

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Radstadt je středně velké město ve kterém žije 4.892 obyvatel (k 1. lednu 2011). Nachází se na východě Salzburska v okrese St. Johann im Pongau. Nadmořská výška města je 858 metrů nad mořem. Radstadt bývá také někdy nazýván jako „staré město v horách“, protože se jedná o jedno z prvních zimních středisek, kde se začal masivně rozvíjet cestovní ruch.

Zdejší oblast byla obydlena už v 4. století před našim letopočtem Kelty. V době, kdy zdejší oblast ovládal antický Řím, tak oblast ležela na důležité severo-jižní cestě mezi Salzburkem (Juvavum) a Aquileiou. V 7. století pak začali zdejší území kolonizovat sousední Bavoři. První písemná zmínka o samotném městu pak pochází z roku 1074, kdy bylo označováno jako Rastat. Důležitá práva udělil městu salcburský arcibiskup Rudolf von Hohenegg dne 27 07. 1289. Zajímavostí je, že během selských povstání město zůstalo věrné církvi a šlechtě, za což si vysloužilo mnoho ocenění. V roce 1527 například biskup Lang udělil městu chartu svobody „Allzeit getreu“.

  

Mezi nejzajímavější památky v obci patří farní kostel v rétorománském stylu, pozdně gotický sloup Schusterturn, hrad Lerchen z roku 1298 nebo hrad Tandalier. Blízko města se také nachází hned několik zajímavých hor. Například Roßbrand (výška 1.768 metrů) na kterou vede lanovka z protilehlé obce Filzmoos. Nebo dále: Seekarspitze (2.350 m), Seekareck (2.217 m), Kemahdhöhe (1557 m).

  

Co se týká podoby samotného Radstadtu, tak se jedná o krásné historické město. Historické jádro je obehnáno zbytky hradeb a z dříve hrozivého vodního příkopu jsou zbytky romantických rybníčků. Střed města má pravoúhlé ulice s opravenými domy. Náměstí je poměrně velké ozdobené hned několika fontánkami a zelení. Zkrátka úhledné historické město jak má být. Na sever od historického jádra je oblíbený kemp Tauerncamping Lärchenhof. Na jihu pak protéká řeka Ennže (Enns).

Více o městě se můžete dozvědět z oficiálních stránek www.radstadt.at.

Tags:

Napiš komentář