Pro 03

Nedobytný Werfen

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Werfen je malé původně obchodní městečko v spolkové zemi Salzbursko v okrese St Johann im Pongau. Město leží na jižním okraji Berchtesgadenských Alp v údolí řeky Salzach, asi 40 km na jih od města Salzburgu. Městečko má 3.030 stálých obyvatel (k datu 1.ledna 2011) a leží v nadmořské výšce 548 metrů nad mořem. Kromě samotného Werfenu k městu patří i další malé okolní vesničky Reitsam, Scharten, Sulzau a Wimm.

Hrad Hohenwerfen

Hrad Hohenwerfen nad Werfenem

Město vzniklo původně jako osada k na jih položenému hradu Hohenwerfen. Počátky hradu a tedy i města sahají až do roku 1075, kdy byl postaven na příkaz Salzburského arcibiskupa Gebharda. Ten si jím chtěl upevnit svojí pozici běhen takzvané investitury (sporů) s císařem Henry IV. Mocné Salzburské arcibiskupství pak zdejší hrad ovládalo ještě dlouhé staletí, až do roku 1816 po Vídeňském kongresu, kdy se stal majetkem Rakouské říše.

Kromě středověkého hradu je také velkou místní atrakcí Eisriesenwelt, což je největší ledová jeskyně na světě.

Nedaleko cca 5km na západ od Werfenu se pak v uzavřeném údolí nachází krásný barokní zámek Blühnbach, jedná se o bývalý lovecký zámeček arcibiskupa Wolfa Dietricha Raitenau (1559 – 1617), který v roce 1908 získal arcivévoda Franz Ferdinand. Po vraždě arcivévody, pak byl zámek prodán významné německé rodině průmyslníků Krupp. V dnešních dnech je pak zámek majetkem Fredericka R. Kocha.

M?sto WerfenPoklidné Alpské m?ste?ko Werfen

Město i jeho okolí je velmi krásné. Je uzavřeno mezi vysoké hory, kolem je spousta lesů a samozřejmě divoká řeka Salzach. Jak už jsme v tomto článku nastínili, tak je v okolí i opravdu velká spousta různých zajímavostí a památek. Navíc je toto místo výborně dostupné, protože přímo na druhé straně řeky vede dálnice A10. Na ní je mimochodem odpočívadlo s krásným výletem na hrad, takže pokud nemůžete jinak, tak se zde alespoň na malou chvíli můžete zastavit.

Více o městě i okolí se můžete dozvědět na oficiálních stránkách www.werfen.at

Panorama hradu Hohenwerfen nad městem Werfen

Panorama hradu

Tags:

Napiš komentář