Lis 18

Mittersill v Salzbursku

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Mittersill je středně velké městečko s 5.408 obyvateli (k datu 1.lednu 2011) v kraji Pinzgau, konkrétně se jedná o správní centrum mikroregionu Oberpinzgau. Dále leží Mittersill v okrese Zell am See a samotné město Zell am See je vzdáleno 25km západně. Městem protéká řeka Salzach, která pramení 27km na východ od řeky Krimml. Co se týká nadmořské výšky tak ta je ve městě průměrně 790 metrů nad mořem. K městu patří i další okolní malé vesničky jako Felben, Felber Thal, Jochberg, Paßthurn, Schattberg nebo Spielbichl.

Malebný MittersillMittersill p?i pohledu z hora

Samotné město leží v širokém údolí mezi dvěma horskými pásmy a to Vysokými Taury a Kitzbühlskémy Alpami. Díky tomu je oblíbeným cílem turistů a návštěvníků. I přes masivní příliv těchto cestovatelů se ale daří městu udržet si svůj typicky klidný ráz vysokohorského města s dřevěnými sruby a malým kostelíkem na náměstí. Většina města se nachází na jižním břehu Salzachu snad kromě nádraží, které je na severu. Občas tu mimochodem jezdí i historické vlaky, které dopřávají turistům další zajímavé zážitky.

Mittersill má poměrně dlouhou a bohatou historii, zdejší místo bylo osídleno už v době bronzové (cca 2.200 př.n.l). První písemní zmínka o městě však pochází až z roku 963, kdy zde sídlil krajský soudce a také zástupci panovníka. Ve 14. století bylo město důležitou obchodní křižovatkou odkud putovala sůl, led a měď. Naopak kupci z Itálie sem přinášeli víno, ovoce, samet a hedvábí. V roce 1525 při Selské válkách (Bauernkriege) bylo samotné město silně poškozeno stejně jako stejnojmenný hrad. Právě hrad Mittersill byl po této katastrofě rekonstruován do podoby v jaké ho můžeme spatřit dodnes. V letech 1635 a 1746 se pak městem prohnaly dva tragické požáry.

Další dvě velmi zajímavé události, jsou už spojeny s moderní historií města. Už v roce 1898 zde byla postavena lokální železniční trať, která jak už jsme se zmínili slouží dodnes. A co by člověk možná ani neřekl, tak práva města obdržel Mittersill až 8.8.2008.

Jezírko v Mittersillu

Co se týká lyžování, tak je Mittersill v zimě oblíbenou destinací pro sporty, jako je lyžování , snowboarding a sáňkování. V bezprostřední blízkosti města sice sjezdovky nejsou, ale Mittersill má výborné spojení s Kitzbühlem prostřednictvím nově vybudované lanovky Panoramabahn. Můžete se tak pohodlně vydat zalyžovat si do oblasti Resterhöhe, kde jsou vyhlášené sjezdovky jako světoznámý Hahnenkamm, na kterém se jezdí sjezdy světového poháru. Mittersill má také výborné spojení do dalších kvalitních lyžařských středisek jako Zell am See , Kaprun nebo Zillertal Arena.

Nedaleko se také nachází obec Bramberg am Wildkogel, která se může pochlubit nejdelší sáňkařskou dráhou na světě, která má prý přes 14 kilometrů.

O tom, že město odpradávna přitahovalo milovníky hor svědčí i to, že zde žil Ignáce Kürsinger, který byl prvním člověkem, který vystoupil na Großvenediger (3.662 metrů nad mořem).

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.mittersill.at

Napiš komentář