Lis 16

Mauterndorf: město zajímavostí

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Mauterndorf je malé městečko ve spolkové zemi Salzbursko v správní obvodu Tamsweg. Součástí obce jsou i okolní vesničky Faningberg, Neuseß a Steindorf. Městečko má celkem 1.740 stálých obyvatel (k 1.lednu 2011) a leží v nadmořské výšce 1123 metrů nad mořem.

Historie osady sahá až do Římských dob, kdy zde byl postaven opevněný tábor (tzv. Castra), který chránil silnici z Teurnia do Radstädter Tauern Pass a Luvavum (Salzburgu).

Hrad Mauterndorf

Tajemný hrad Mauterndorf

Na kopci nad městem se vypíná mohutný středověký hrad, který nechali postavit Salzburští arcibiskupové v roce 1023, aby zde vybíral mýtné a chránil jejich zájmy. Na začátku 16. století, pak byla pevnost výrazně rozšířena na příkaz arcibiskupa Leonharda von Keutschach.

V roce 1894 pak hrad Mauterndorf koupil významný německý chirurg Hermann von Epenstein, který byl kmotrem budoucího pohlavára třetí říše Hermanna Göringa. Göring strávil na hradě část svého dětství a později v roce 1939 hrad dokonce zdědil. Na konci druhé světové války se pak uprchl a chvíli se zde skrýval, než on se definitivně vzdal americké armádě v Brucku.

Hlavním zdrojem příjmu obce je turistika. Město je skutečně krásné a nalezneme zde velké množství památek. Na tak malé městečko jsou tu dokonce tři kostely a to: Farní kostel svatého Bartoloměje, Kostel sv. Gertraudena a kostel sv. Wolfganga. Ve středu města jsou pak památkově chráněné dřevěné štítovité domy.

Atrakcí města je také Taurachbahn neboli úzkorozchodná železniční trať na které jezdí parní lokomotiva s historickými vozy.

lyžování v Mauterndorfu

lyžování v Mauterndorfu

Co se týká lyžování, tak na kopci nad městem se nachází celkem rozlehlý lyžařský areál Grosseck Speiereck s několika lanovkami na všech stranách kopce. Největší část sjezdovek se nachází na hřebenech. Část sjezdovek až dolů (především do turistického střediska Hammer) pak vede téměř tři kilometry atraktivní krajinou přímo skrz lesy.

Zajímavostí Mauterndorfu je, že se zde nachází nevětší letiště pro kluzáky v Rakousku, které má dráhu dlouhou 1.110 metrů. Jedná se o nezpevněnou travnatou plochu na východ od města.

Partnerským městem je Cadolzburg v Bavorsku v Německu.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách obce www.mauterndorf.salzburg.at.

Napiš komentář