Lis 13

Mattsee mezi třemi jezery

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Mattsee je velmi zvláštní a zajímavé městečko s 3.091 obyvateli (k 1.1.2011). Město se nachází na samém severu spolkové země Salzbursko v nadmořské výšce 505 metrů. Na tak malé město má bohatou a zajímavou historii. Ve zdejší oblasti byly nalezeny pozůstatky osídlení už z doby kamenné. V roce 770 pak zdejší panství získal bavorský vévoda Tassilo III., který byl bratrancem Karla Velikého. Postupně ale zdejší panství upadalo, až bylo roku 1816 definitivně spojeno se Salzburskem a zbytkem Rakouska. Obec Mattsee pak oficiálně vznikla až roku 1935. V roce 2005 se zde pak konal velký festival na oslavu jubilejního 70. výročí obce.

P?ístav v MattseePohled na jezero

Co je na obci zajímavé, a je to pravděpodobně také důvodem, proč se zde lidem líbilo od pravěku, je poloha Města. Leží totiž přímo mezi dvěma jezery a třetí menší je nedaleko. Nalevo je menší Mattsee, které má rozlohou 360 hektarů. Napravo je pak o něco větší Obertrummer See, ve kterém je i malý městský přístav. Toto druhé jezero má pak rozlohu celých 490 hektarů (délka 4km a šířka až 1km). Kousek na sever se pak nachází třetí Grabensee, které je s pouhými 130 hektary nejmenší.

Pohled na kostelík v MattseeZamrzlé jezero u Mattsee

Tyto jezera patří mezi největší v spolkové zemi Salzbursko. Kromě nich jsou v okolí ještě menší jezírka jako například Grossegelsee, Mitteregelsee a Unteregeisse, které ale mají rozlohu jen několika málo hektarů. Všechna jezera jsou pak propojeny sítěmi kanálů a stavidel. Hlavně největší z jezer je oblíbeným místem vodních sportů zejména plachtění v létě také koupání a válení se u vody. V zimě se zde také hodně bruslí.

Mattsee je krásné přívětivé malé rakouské městečko s velmi zajímavou krajinou a okolím. Zdejší oblast je skutečně unikátní i v rámci celého Rakouska.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách Mattsee – www.mattsee.at.

Napiš komentář