Lis 16

Malebný Königsleiten

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Königsleiten je malá vesnice v Gerlos Pass nacházející se u lesa v Pinzgau v Salzbursku v okrese Zell am See. Jedná se v podstatě o nejzápadnější městečko v spolkové zemi Salzbursko, už jenom o pár metrů na dál začíná spolkový stát Tyrolsko. Vesnice leží v úctyhodné nadmořské výšce 1.602 metrů (stejně jako Sněžka!).

Hory v KonigsleitenuPohodová vesnice na zelené louce

Königsleiten nemá žádnou bohatou historii a až do roku 1960 se jednalo v podstatě jenom o několik horských chat vedle sebe. Pak ale přišel v Rakousku známý průkopník lyžování Stefan Kruckenhauser, kterého napadlo, že by zdejší místo bylo ideální pro zimní sporty. A této myšlenky se chytly i další lidé jako například Melchior Stöckl nebo Alois Hölzl, kteří nechali od Helmuta Sylvestera Keidla vypracovat plány nového Königsleitenu.

Původní myšlenka zněla vybudovat novou alpskou rekreační vesničku, kde by se mohlo ubytovat asi 1500-1800 rekreantů. Nezapomnělo se na nic: budovu obecního úřadu, tenisový kurt, minigolf, poštu, policejní stanici dokonce i přistávací plochu pro vrtulník. Po turistickém boamu v 70. letech se tyto smělé plány podařilo překonat dokonce několikanásobně a i když Königsleiten nemá moc stálých obyvatel, tak počet lůžek pro turisty se dnes odhaduje na 5.000.

krásné sjezdovky

Königsleiten je tedy velmi oblíbenou destinací a sníh se zde drží po velkou část roku. Největší nápory lyžařů, ale přichází mezi prosincem a velikonoci. Samozřejmě spousta lidí sem jezdí i v létě v červenci až září za přírodou nebo na kola.

V okolí se tedy nachází několik zajímavostí, kterými je možné se zabavit:

  • Kaple Krista Krále
  • Zeiss – Planetárium s observatoří (vybavené hned několika kvalitními dalekohledy)
  • Naučné stezka planetária
  • Koupání v nádrži Durlassboden (oblastí a Krimml Gerlos)
  • Pěší a horská turistika v Kitzbühelských Alpách
  • Cykloturistika

Panorama sjezdovek v Königsleitenu

Ziller arena

Kapitolou samo pro sebe je lyžování a zimní sporty. Nachází se zde hned několik areálů s mnoha kilometry sjezdovek . Nejbližší jsou sjezdovky takzvané Zillertal-Areny, která je přímo na svazích nad obcí. Zdejší sjezdovky jsou velmi kvalitní a dokonce se zde konají lyžařský závody rakouského lyžování a Evropského poháru. Dobrou zprávou je, že i když obliba zdejšího střediska rostě, tak i přesto nebývá nijak extrémně natřískané turisty.

Napiš komentář