Lis 17

Malé městečko Rauris

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města

Uli?ky vesnice Rauris

Uličky obce Rauris

Rauris je s 3.073 obyvateli (k 1.lednu 2011) největší vesnice ve spolkové zemi v okrese Zell am See. Obec se nachází v kraji Pinzgau pod horským masivem Vysoký Sonneblick dosahují úctyhodné výšky 3.106 metrů. Kdybyste chtěli vědět jak se jmenuje tato část Alp, tak je to Národního parku Vysoké Taury. Kromě toho k obci patří ještě okolní mini vesničky Bucheben, Fröstlberg, Grub, Hundsdorf, Marktrevier, Rauris, Seidlwinkl, Unterland, Vorstanddorf, Vorstandrevier, Wörth, Wörtherberg (nutno ale dodat, že ne vždy se jedná o vesnice, ale třeba jen tři domy stojící vedle sebe).

Teď ale něco k historii samotné obce. Údolí Rauris (Raurisertal) je jedním z mála trvale obydlených údolí ve Vysokých Taurách. Archelogické vykopávky zde nalezli nálezy jako například malou sochu Herkula z doby Římské říše, bronzový meč z doby 1300 př.nl, nebo posvátného scaraba z doby Ramsese II, tedy kolem roku 1200 př. nl. Velmi četné nálezy se pak našli z doby 400 let před našim letopočtem. Tyto vzácné nálezy svědčí nejenom o trvalém osídlení, ale také o tom, že zde panoval čilý obchodní ruch.

Údolí RaurisNám?stí v Raurisu

Co se týká charakterů obce, tak se jedná o malebnou v podstatě vesničku. Převažují nižší domy do třech pater a menší hotely. Kolem hlavní ulice Marktstrasse se pak nacházejí i celkem zajímavé historické roubené domy ze dřeva nebo také impozantní stavby celé z kamene.

Zajímavé je, že až do 12. století se zdejší údolí a osada jmenovala Gaisbach. Tepre až roku 1122 biskup Jindřich Freising hovoří o zdejším území jako o „Rurise“. Kolem roku 1230 se zdejší oblast stává důležitým odpočinkovým bodem při cestě přes Taury do oblastí, kde probíhaly těžby například zlata nebo soli. Už v roce 1203 zde byl postaven kostel St. Michaela, který byl následně přestavěn v roce 1411. Zajímavé ale je, že vlastní faru osada získala, až v roce 1858.

Rauris z horaSjezdovky v Raurisu

Zlatokopové přes Rauris nejenom putovali, ale někteří zde zůstávali, protože se zde také těžilo. Počátky těžby se datují do roku 1354. Největšího rozmachu pak dosáhly v 15. a 16. století. Přičemž v té době toto území požívalo vysoké nezávislosti. Mělo vlastní soud a podle všeho zde žilo víc lidí než dnes (údajně se jednalo minimálně o 3.000 lidí). To se ale změnilo, když výhradní práva na těžbu zlata získali v roce 1636 salzburští arcibiskupové. Mnoho lidí se pokoušelo těžbu obnovit i v 20. století, to ale bylo místními zamítnuto ze strachu o životní prostředí, které prostřednictvím turistiky tvoří hlavní zdroj místních příjmů.

Jen pro ilustraci tohoto faktu dodáme, že v Raurisu prý ročně turisté přenocují více než 420.000. To znamená že zde v průměru přebývá více jak tisíc turistů denně

Panorama sjezdovky v Raurisu

Sjezdovky v Raurisu

Velký význam má i zdejší meteorologická stanice. Tu založil Ignaz Rojacher v 19. století. Jedná se o výškovou meteorologickou stanici, která se nachází na Vysokém Sonnblicku (3,105 metrů) nad městem. Ohromujícím faktem je, že na tento horský masiv byla vybudována lanovka až v roce 1954 a do té doby se sem všechno muselo tahat ručně. Zdejší kabinová lanovka ale samozřejmě neslouží jenom meteorologům, ale především lyžařům a snowbordistům, protože pod ní vede krásná a dlouhá sjezdovka.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách obce www.rauris.net.

Napiš komentář