Lis 18

Krimml vodopády a Řeka Salzach

Sdílet na Facebooku

Zařazeno do kategorie Města, Příroda

Vesnička Krimml s 837 stálými obyvateli (k 1.1.2011) patří spíše k těm menším. Krimml se nachází na samém západě spolkové země Salzbursko celých 54 km od okresního města v Zell am See. Vesnička leží v nadmořské výšce 1.067 metrů a v okolí se nachází ještě několik menších vesniček, které se ale skládají jen z pár domků. Jedná se například o Oberkrimml, Hinterkrimml, Unterkrimml, Krimmler Achental nebo Nothdof.

Krimmlem prochází důležitá vysokohorská silnice Gerlos Pass (B16), která když už nic jiného nabízí velmi zajímavé panoramatické výhledy. V zimě ale ne vždy bývá sjízdná.

Kostelík v KrimmluKrimml p?i pohledu z hory

Největší atrakcí Krimmlu jsou vodopády (Krimmler Wasserfälle) a cesta k pramenu řeky Salzach. Vodopády mají celkovou výšku 380 metrů a jsou tak největší v Rakousku. Nacházejí se na jih od obce v národním parku Vysoké Taury v podlouhlém údolí (cca 15km) Krimmler Achental. Co se dost mění je průtok vody v závislosti na ročním období a jestli taje sníh a nebo pršelo. Nejvíce vody bývá z tajícího sněhu v červnu a červenci a to kolem asi 5.6 kubíků za sekundu, zatímco v únoru řeka téměř zamrzne při průtoku jen asi 0.14 kubíku za sekundu. Při povodních 25.srpna 1987 se ale průtok vyšplhal až na 166,7 m³/s. Což vedlo k masivní erozi, kvůli které mnohé vodopády úplně změnili svojí podobu.

Spíš než o jeden vodopád se samozřejmě jedná o soustavu vodopádů a kaskád. Každý stupeň má většinou několik metrů, ty největší i několik desítek. Ty nejmonumentálnější a nejdivočejší vodopády se nacházejí na samém začátku na prvních dvou kilometrech údolí, tedy nejblíže k obci. Tato část vede hustě zalesněnou krajinou. Podél vodopádů vede upravená turistická stezka s mosty a schůdky.

turistická cesta kolem vodopád?

Horní tok salzachuHory a louky v Krimmlu

Čím budete stoupat výše, tak tím ubývají vodopády, stromy, ale i dravost řeky. Postupně se řeka mění v romantickou horskou bystřinu. Prostřední úsek je charakteristický tím, že je na dně opravdu strmého údolí do jehož dna se hbitě zakusuje Salzach.

Pokud se vydáte ještě dál, tak se údolí začne postupně rozevírat. Ocitáte se na náhorní planině, kde ještě před chvílí dravá horská bystřina se mění v líně plynoucí horský potůček, který je mělký a široký a plný průzračné vody. Osobně si myslím, že tento úsek je možná ještě hezčí, než samotné vodopády. Je tu impozantní výhled na okolní vrcholky. Zároveň už jdete hezky po rovině po nádherné horské louce.

Když půjdete ještě dál, tak se řeka před vámi bude zužovat až možná úplně zmizí, to ale záleží na ročním období. V létě se taky může stát, že se dostanete až někam do těch tisíc metrů. Každopádně se jedná o opravdu nádhernou a nezapomenutelnou procházku.

Vodopády jsou hojně navštěvovanou atrakcí, kterou si ročně nenechá ujít na 400.000 návštěvníků. Platí se do nich drobné vstupné (V roce 2008 to byly 2 €). Dokonce se uvažuje, že se až přímo pod vodopády postaví železniční trať. Krimmleské vodopády byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože se jedná o opravdu nezapomenutelný a nádherný výlet. Platí se sice drobné vstupné, ale stezky jsou dobře udržované, je zde spousta nádherných mostů a vyhlídkových plošin. Prakticky celou cestu pak lemují horské chaty, kde se můžete zastavit na občerstvení nebo pauzu. Doporučujeme vám dojít co nejdál, a samozřejmě pak pamatujte, že se jedná o výlet na celý den.

Více také na stránce obce www.krimml.at.

Napiš komentář