Město Hallein je s 19.864 (k 1.lednu 2011) obyvateli druhé největší město ve spolkové zemi Salcbursko. Leží na řece Salzach, v nadmořské výšce 447 m, 15 km vzdušnou čarou na jih od Salcburku. Hellein se také nachází v bezprostřední blízkosti německé hranice, od které ho dělí jen pár stovek metrů. Město je situováno na obou březích řeky, přičemž historické jádro je vměstnáno na levý břeh mezi řeku a zdvíhající se kopce. Uprostřed řeky je také ostrov, na kterém sice není kromě muzea nic moc zajímavého, ale vede přes něj hned několik mostů.
Název města je odvozen od keltského slova hal, což je výraz pro sůl. Ta se zde skutečně těžila víc jak dva tisíce let. Pravděpodobně lidé už v pravěku využívali slané prameny, v 6. století př. n. l. pak Keltové začali sůl dobývat i z podzemních štol. V okolí se dodnes dochovalo několik hrobů významných Keltů, které svědčí o tom, že už tehdy platilo „sůl nad zlato“ a tato bílá krystalická látka regionu skutečně přinášela bohatství.
Po dobytí oblasti Římany roku 17 n. l. se těžba soli přerušila a obnovili ji až ve středověku salzburští arcibiskupové. Význam soli jako obchodní komodity opět rostl a v 16. století se těžba soli zde a v okolních obcích jako v nedalekém Dürrnbergu stala hlavním zdrojem salzburského bohatství.
Proces výroby soli byl poměrně pracný a surová sůl se musela poměrně obtížně čistit. Nejdříve tak, že se vyluhovala vodou, výsledná solanka se pak dopravovala potrubím přímo do Halleinu a ve zdejším solivaru se odpařováním získávala sůl. Zpracovaná sůl se pak po řece Salzach dopravovala do Salzburgu a odtud po celé Evropě.
Dnes už se ale sůl v Halleinu netěží. Definitivní konec přišel v roce 1989. I přesto je sůl pořád důležitým zdrojem příjmů a to zejména díky turistům. Šachty a chodby v Bad Dürrnbergu jsou totiž otevřeny pro veřejnost a slouží dnes jako turistická atrakce.
A na co dalšího se můžete v Halleinu těšit? Za vidění stojí především historické centrum města, které je památkovou rezervací a nachází se zde velké množství krásných renesančních a barokních domů. V okolí jsou pak pozůstatky velkého množství různých průmyslových podniků, hlavně pro zpracování soli. Kulturní vliv nedalekého Salzburgu samozřejmě sahá i sem a ve městě se konají představení v rámci salzburských festivalů. Ve městě je také hned několik zajímavých muzeí:
- První stojí za zmínku Keltské muzeum v bývalém solivaru na Pernerinsel (na ostrově) s bohatými sbírkami archeologických nálezů. Nejvíce zde mají keramiky a kovových výrobků – zbraní, nástrojů, nádob i šperků. Mnohé z nich pochází přímo z této oblasti. K muzeu patří i malý venkovní skanzen, který se ale nenachází ve městě, ale u vstupu do solného dolu.
- Další muzeum se vztahuje k významnému zdejšímu rodákovi hudebního skladatele F. X. Gruberovi. Ten složil světoznámou vánoční píseň „Tichá noc, svatá noc“ a mnohé další. Tento skladatel tady prožil také většinu svého života, než roku 1863 zemřel.
- Samozřejmě nesmíme opomenout muzeum těžby soli v Bad Dürrenberg, které láká hlavně na rozsáhlé podzemní prostory s mnoha kilometry chodeb, s podzemním jezírkem a podobnými lákadly. Toto muzeum se nenachází přímo ve městě, ale cca 2km na jih. Je to sem mimochodem krásná procházka přímo z historického jádra.